close
تبلیغات در اینترنت
گزارش نشست خبری فیلم «گشت ارشاد»
loading...

سی امین جشنواره فیلم فجر

اولین کنفرانس مطبوعاتی روز دوم جشنواره با اجرا و کارشناسی محمود گبرلو برای فیلم «گشت ارشاد» برگزار شد. در این جلسه نیما حسنی نسب به عنوان نماینده انجمن منتقدان حضور داشت. سعید سهیلی کارگردان فیلم، کاوه ایمانی تدوینگر، مهدی محمدیان نژاد نویسنده فیلم (بازنویس فیلمنامه) و نیوشا ضیغمی بازیگر فیلم  در این جلسه مقابل اهالی رسانه حاضر شدند ادامه............ نیما حسنی نسب بحث را چنین آغاز کرد: اولین چیزی که بعد از دیدن گشت ارشاد به ذهن می رسد اینست که فیلم جدید آقای سهیلی چه از لحاظ لحن –به جز یک سوم…

جت هیتر

 

سیستم های گرمایشی تولید شده در گروه صنعتی صبا هواساز در مدل های هیتر،  جت هیتر ،هیتر کابینتی،یونیت هیتر، هیتر موشکی ، کوره هوای گرم و بخاری صنعتی ساخته و به بازار عرضه می شوند

سایر محصولات صبا هواساز : رطوبت ساز , مه ساز , مه پاش , باکس فیلتر , هود موضعی

فن سانتریفیوژ , هیتر موشکی , کولر صنعتی , جت هیتر , هواکش مرغداری , هواکش سیرکوله , جت فن , کمپوست قارچ  کمپوست ملارد , خاک پوششی , کولر صنعتی , هواکش صنعتی , هواکش مرغداری , ایرواشر

 

 

 

 

گزارش نشست خبری فیلم «گشت ارشاد»

http://fajrfestival.rozup.in/Pictures/455/articles_4011.jpg


اولین کنفرانس مطبوعاتی روز دوم جشنواره با اجرا و کارشناسی محمود گبرلو برای فیلم «گشت ارشاد» برگزار شد.
در این جلسه نیما حسنی نسب به عنوان نماینده انجمن منتقدان حضور داشت. سعید سهیلی کارگردان فیلم، کاوه ایمانی تدوینگر، مهدی محمدیان نژاد نویسنده فیلم (بازنویس فیلمنامه) و نیوشا ضیغمی بازیگر فیلم  در این جلسه مقابل اهالی رسانه حاضر شدند ادامه............


نیما حسنی نسب بحث را چنین آغاز کرد: اولین چیزی که بعد از دیدن گشت ارشاد به ذهن می رسد اینست که فیلم جدید آقای سهیلی چه از لحاظ لحن –به جز یک سوم پایانی فیلم-  چه از لحاظ ساخت روندی رو به جلو داشته است و از حجم بیش از اندازه فانتزی که در آثار قبلی او دیده می شود شدیداً کاسته شده است. نکته دیگر اینکه دوستان نویسنده زحمت می کشند و مضمون های جذاب تکخطی را پیدا می کنند، اما در پرداخت این ایده و ساخت بدنه اصلی فیلمنامه ضعیف عمل می کنند. درست است که ایده اولیه فیلم جذاب است اما کیفیت نهایی فیلم به هیچ وجه به اندازه جذابیت قصه اولیه نیست. در واقع فیلم جذابیت خود را از جذابیت لحظه ها، موقعیت ها و شوخی های فیلم و البته از بازی قدرتممند حمید فرخ نژاد وام می گیرد. اما به نظر من فیلم خوب و جذاب آن است که ایده یک خطی اولیه خود را به خوبی بسط و گسترش دهد تا منجر به خلق فیلمنامه ای جذاب شود.
سعید سهیلی در پاسخ گفت: من امروز اینجا حاضر شده ام که بشنوم و استفاده کنم و کمتر تمایل به صحبت کردن دارم. نکته ای که قابل ذکر می دانم این است که به عقیده من فاصله بسیاری بین خوب حرف زدن و حرف خوب زدن وجود دارد. من تشکر می کنم از آقای حسنی نسب که هم خوب حرف زد و هم حرف خوب زد. نقد درست و خوبی بود و با لحن محترمانه ای بیان شد. کاش همه ما یاد بگیثریم که به خوبی و با احترام با هم دیالوگ برقرار کنیم.
در پاسخ خبرنگار سینمانگار درباره پایان بندی فیلم و از ریتم افتادن فیلم در دقایق پایانی و اینکه آیا پایان فیلم از ابتدا و در فیلم نامه این چنین بود و یا بنا به خواست درونی یا بیرونی عوامل سازنده پایان بندی به این شکل تغییر یافت سهیلی گفت: سکانس زندان و بعد از آن بنابربرخی ملاحظات به فیلم اضافه شد. (به نظر رسید که منظور او خواسته عوامل بیرونی مبنی بر اضافه کردن سکانس هایی به فیلم بود.)
در ادامه این پرسش نویسنده (بازنویس) فیلمنامه مهدی محمدیان نژاد این طور پاسخ داد: تجربه این جنس کمدی کمتر در سینمای ما وجود داشته است. کمدی سیاهی بود که قصد داشتیم این سیاهی مانع از خنداندن مخاطب نشود. پیشنهاد آقای سهیلی بود که تلخی پایان فیلم به نحوی گرفته شود.
در توضیح روند شکل گیری فیلمنامه سهیلی توضیح داد: فیلمنامه اولیه را مهدی میرزایی نوشته بود. من آن را چند بار بازنویسی کردم و درنهایت مهدی محمدیان نژاد بازنویسی کار را انجام داد. او در برخی صحنه ها که قصد تغییر داشتیم سر صحنه حاضر میشد و همانجا بازنویسی انجام می داد.
سهیلی در پاسخ به انتقاد خبرنگاری مبنی بر شخصیت پردازی سطحی و ناقص شخصیت منفی فیلم (با بازی جمشید هاشم پور) گفت: قبول دارم که در پرداخت شخصیت های منفی ضعف دارم. اما بخشی از این ضعف نیز مربوط به مشکلات ممیزی ایت و بسته بودن دست ما در پرداخت نهایی شخصیت های منفی. نزدیک شدن به شخصیت منفی با کاراکتر، ویژگی ها و شغل خاص همیشه اعتراض عده ای را در پی دارد.
یکی از اعضای انجمن منتقدان که در جلسه حاضر بود با مخاطب قرار دادن کارگردان گشت ارشاد پرسید: چطور توانستید از یک کمدی اجتماعی به پایان بندی ملودارام دست پیدا کنید؟
البته سعید سهیلی از پاسخ دادن به این سوال امتناع کرد.
نیما حسنی نسب در انتقاد به این حرکت کارگردان گفت: احترام به منتقدان و خبرنگاران صرف حاضر شدن در این جلسه و مقابل آنها نشستن نیست. احترام به دوستان مطبوعاتی پاسخ دادن به سوالات آنهاست. همچنان که در همه جای دنیا نیز این جلسات برای تعامل اصحاب رسانه با عوامل فیلمساز برگزار می شود و عوامل ساخت با پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران هم صحبت های خود را رسانه ای می کنند و هم در جهت رفع برخی ابهامات برمی آیند. و درنهایت اینکه قرار دادن منتقد در مقابل فیلمساز –و نه در کنار او-÷ میزانسنی است که چندان صحیح نیست.
یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه خطاب به نویسنده فیلم گفت: در ابتدای فیلم با یک قصه روبه رو هستیم و در نهایت قصه ای دیگر را پیش روی خود می بینیم؛ چسبی که این دو قصه را به هم  وصل می کند ضعیف عمل کرده است. تعمداً فیلمنامه این طور دوپاره نوشته شد یا اینکه در نهایت بنا به دلایلی یک پایان شاد به قصه اضافه شد و فیلمنامه تبدیل به چیزی شد که بر پرده دیدیم؟
محمدیان نژاد گفت: در این قصه دروام تحول داریم. شخصیت های اصلی از بعد منفی شخصیتی به بعد مثبت متحول می شوند. شخصیت های اول فیلم بدبین هستند، خود و جامعه خود را  باور ندارند اما در پایان به امید می رسند. لزوم چنین تحولی چنین فیلمنامه ای بود که البته به نظر من این دوپارگی به این شدتی که می گویید وجود ندارد.
خبرنگار دیگری در مورد بازی ضیغمی نظر خود را خطاب به او این چنین مطرح کرد: عموماً یک نوع بازی از شما می بینیم. مایلم بدانم چقدر به شخصیتی که قصد دارید بازی کنید و ابعاد شخصیتی او فکر می کنید؟
ضیغمی بازیگر نقش پریسا در گشت ارشاد پاسخ داد: اینکه می گویید یک نوع بازی من دقیقاً متوجه نمی شوم. هر بازیگری وقتی با نقشی مواجه می شود باور دارد که این نقش یک شناسنامه دارد؛ ویژگی ها و حالات خاص خود را دارد. البته بخشی از اشکالات و نقص شخصیت پردازی ناشی از حذفیات و ممیزی هاست. حذفیاتی که از لحاظ زمانی چندان بلند نیستند اما تأثیر بسیاری داشتند و لایه هایی از شخصیت را برای مخاطب روشن می کردند. اما به نظر می آید بعضی دوستان منتقد و خبرنگار وقتی کاراکتری معمولی بدون ویژگی خاص، بدون اکت خاص، بدون بیماری، بحران، اعتیاد و ... می بینند برچسب معمولی بودن و تکراری بودن بازی و نقش را به بازیگر می زنند.

درباره نشست ها , گشت ارشاد ,
محمدرضا بازديد : 173 جمعه 14 بهمن 1390 زمان : 19:45 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آرشيو
  • 1390

  • بک لینک بک لینک