close
تبلیغات در اینترنت
گزارش نشست «چک» در برج میلاد
loading...

سی امین جشنواره فیلم فجر

کاظم راست گفتار گفت: با توجه به این که سه مسئولیت اصلی فیلم برعهده من است، تمام ایرادات و مشکلات این فیلم نیز به من برمی گردد. باید اعتراف کنم که ریتم خوب تا قبل از سکانس نماز جمعه وجود دارد اما بعد از آن فیلم دچار افت ریتم و کندی می‌شود. پنجمین نشست از پنجمین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر متعلق به فیلم «چک» ساخته کاظم راست گفتار کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس این فیلم بود که با حضور بازیگران فیلم مریم سعادت، مژگان بیات، شاهرخ استخری و آرش برومند صدابردار فیلم برگزار شد. در این جلسه که محمود…

جت هیتر

 

سیستم های گرمایشی تولید شده در گروه صنعتی صبا هواساز در مدل های هیتر،  جت هیتر ،هیتر کابینتی،یونیت هیتر، هیتر موشکی ، کوره هوای گرم و بخاری صنعتی ساخته و به بازار عرضه می شوند

سایر محصولات صبا هواساز : رطوبت ساز , مه ساز , مه پاش , باکس فیلتر , هود موضعی

فن سانتریفیوژ , هیتر موشکی , کولر صنعتی , جت هیتر , هواکش مرغداری , هواکش سیرکوله , جت فن , کمپوست قارچ  کمپوست ملارد , خاک پوششی , کولر صنعتی , هواکش صنعتی , هواکش مرغداری , ایرواشر

 

 

 

 

گزارش نشست «چک» در برج میلاد

http://fajrfestival.rozup.in/Pictures/1111/check.JPG


کاظم راست گفتار گفت: با توجه به این که سه مسئولیت اصلی فیلم برعهده من است، تمام ایرادات و مشکلات این فیلم نیز به من برمی گردد. باید اعتراف کنم که ریتم خوب تا قبل از سکانس نماز جمعه وجود دارد اما بعد از آن فیلم دچار افت ریتم و کندی می‌شود.
پنجمین نشست از پنجمین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر متعلق به فیلم «چک» ساخته کاظم راست گفتار کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس این فیلم بود که با حضور بازیگران فیلم مریم سعادت، مژگان بیات، شاهرخ استخری و آرش برومند صدابردار فیلم برگزار شد.
در این جلسه که محمود گبرلو  به عنوان مجری کارشناس و علی اصغر کشانی منتقد حاضر بودند، کاظم راست گفتار در آغاز متنی را قرائت کرد به این مضمون: «و من روزی کلنگی بر دوش خواهم گذاشت و جلد همه کتاب های جهان را پاره خواهم کرد. بر روی تیتراژ همه فیلم های جهان شوی شهرام صولتی ضبط خواهم کرد.

بر کله همه تئوری پردازان جهان گونی خواهم کشید. و همه آهنگ های جهان را به ترک یک mp3 تبدیل خواهم کرد. من جهان را از بیماری پیش داوری ناشی از نام ها نجات خواهم داد. آن وقت تو را دعوت می کنم که همه کله پاچه ای با هم بزنیم و هم فیلم های بی نام ببینیم، بی ان که بدانیم روبربرسون آن را ساخته یا قدرت اله صلح میرزایی.»
وی سپس از علت این که سه وظیفه اصلی فیلم را به عهده گرفت گفت: نویسندگی و کارگردانی در تمام کارهای من با هم اتفاق می افتد و این تازه نیست. اما این که تهیه این فیلم را نیز خودم انجام دادم به این دلیل بود که نمی توانستم چنین فیلمی را با این شکل و شمایل و کیفیت برای یک تهیه کننده خصوصی ببرم و توقع ساخت آن را داشته باشم.
در ادامه شاهرخ اسختری به این نکته اشاره کرد که کار با راست گفتار متفاوت و خوب است از آن جهت که شما می دانید چه باید بکنید. همه چیز سرجای خودش قرار داشت.
مریم سعادت در ادامه با تأیید حرف های شاهرخ استخری افزود: از نظر من سخت ترین سکانس این فیلم خروج دسته جمعی مان از مسافرخانه بود در برداشت هایی که تکرار شد فهمیدم که کارگردان به تمام جزئیات صحنه اش حتی در شلوغ ترین آن ها نیز دقت می کند، آن جا بود که خیالم راحت شد که انتخاب درستی کرده ام.
آرش برومند صدابردار «چک» نیز با اشاره به چالشی که فیلم در صدابرداری ایجاد می کرد افزود: در اکثر سکانس‌های فیلم دوربین روی دست استفاده شده است، صحنه های پر پرسوناژ و پر دیالوگ که برای صدابرداری نیازمند طراحی بودند. این طراحی در صحنه های مختلف با توجه به همان صحنه اتفاق می افتاد. در ادامه مژگان بیات نیز از تمرین یک هفته ای که با ماشین و به عنوان یک راننده در سطح شهر انجام داده است گفت.
علی اصغر کشانی، منتقد جلسه نیز با اشاره به این مطلب که فیلم راست گفتار در میان امثال خود یک سرو گردن بالاتر است افزود: این فیلم با ریتم یکسان و خبو خود و قصه مطلوبی که روایت می کرد با شوخی های موقعیتی که کمتر به شوخی کلامی بدل می شدند توانست به این جایگاه برسد. علاوه بر این که فیلم به نسبت کارهای قبلی کارنامه کارگردان خود نیز متفاوت و بهتر است. منطقی که کاظم راست گفتار در ساخت و طراحی موقعیت ها استفاده کرده است نسبت به کارهای تجاری دیگر خوب و قابل قبول است. اما گویا برخی از این موقعیت ها دچار ساده انگاری شده اند و با بی توجهی، بعد از طرح بی استفاده مانده اند. حتی به نظر می رسد برخی از این سکانس ها به خاطر حفظ جایگاه قبلی کارگردان است که در کارنامه اش نیز به چشم می خورد.
کاظم راست گفتار در پاسخ به حرف های منتقد جلسه گفت: با توجه به سخنان شما باید بگویم شاید در این ترافیک فیلم بینی که در جشنواره اتفاق می افتد، آن میزان توجهی که برای یک اثر لازم است وجود ندارد. موقعیت های فیلم با توجه به یکدیگر طراحی شده اند و هر کدام که رخ می دهند پیش زمینه ای برای رخداد بعدی هستند. هرچند در برخی از موارد با شما موافق هستم. اما این اتفاق از 11 اصلاحیه ای که به فیلم زده شد هم نشأت می گیرد. بی شک حذف بخش های متعددی از فیلم که در کنار هم و در یک ارتباط منطقی با هم قرار گرفته اند باعث می شود که برخی قسمت های فیلمی که اکنون در مقابل شما قرار گرفته است بی دلیل باشد. با این وجود مقصر اصلی من هستم که نتوانستم در روایت داستانی ام به جایی دست یابم که حتی با اصلاحیه و حذف، لطمه ای به داستان و روایت ام وارد نشود.
در ادامه راست گفتار در پاسخ به سوال خبرنگار مردم سالاری که از چرایی وجود نماهایی که به نظر بی ربط به داستان می‌آیند، مثل سکانس نماز جمعه ، گفت: این سکانس بر اساس یک اتفاق ساده شکل گرفت. بعد از 33 سال یک دوربین فیلمبرداری سینمایی توانست به نماز جمعه راه پیدا کند. گرچه بعد از دکوپاژ صحنه ها به این نتیجه رسیدم که باید این سکانس ها را حذف کنم اما بعد حس افتخاری که از این اولین بار داشتم، باعث شد که چنین تصمیمی نگیرم. هرچند با توجه به حرف هایی که زده ام این بی ربطی یا از روایت بدی است که من انتخاب کرده ام و یا شاید به خاطر اصلاحیه‌هایی که حتی در مورد این سکانس نیز وجود داشت.
پرسش بعدی  به طرح سریال نوروزی سال 90 بود که با شباهت های بسیار حتی در دیالوگ ها نسبت به فیلم «چک» به نظر برداشت و یا حتی کپی برداری شده است، اشاره داشت.
راست گفتار در پاسخ گفت: طرح این سریال که با استفاده از فیلمنامه آماده «چک» نوشته شده بود توسط شبکه پنج سیما که از این امر مطلع و توقیف شد.
وی در ادامه افزود: به سینمای این روزگارمان ایرادی وارد است و آن هم اختراع ژانرهای مختلفی است که برای فیلم های مختلف انتخاب می شوند. فیلم من به هیچ کدام از این ژانرها تعلق ندارد. «چک» فیلم جاده ای است که تمام اتفاقات در یک خط و مرتبط و در خدمت یکدیگر رخ می دهند. با این وجود باز هم اعلام می کنم که اگر مشکلی هست تنها از طرف من اتفاق افتاده که با توجه به سه مسئولیت اصلی ای که در این فیلم بر عهده دارم نیز قابل باور است. در پایان راست گفتار گفت: باید اعتراف کنم که ریتم فیلم تا قبل از سکانس نمازجمعه خوب است و یک روال مشخصی را طی می کند اما بعد از این سکانس ریتم افت می کند تا جایی که داستان دچار کندی ریتم ویکنواختی  می شود.

درباره نشست ها , چک ,
محمدرضا بازديد : 213 سه شنبه 18 بهمن 1390 زمان : 12:12 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آرشيو
  • 1390

  • بک لینک بک لینک