close
تبلیغات در اینترنت
نگاهی به ویژگی‌های جدید سی‌امین جشنواره فیلم فجر
loading...

سی امین جشنواره فیلم فجر

جشنواره سی‌ام در آستانه ورود به دهه چهارم عمر خود این قدر چیزهای تازه دارد که نمی‌دانیم باید از کجا شروع کنیم. نکته‌های مثبت و درخور توجه بسیاری در آستانه جشنواره وجود دارد که نظرمان را جلب کرد اما یکی از رخدادهای مثبت و درخور توجه برای دوستداران سینما نمایش فیلم سینمایی «هوگو» ساخته کارگردان به‌نام سینمای جهان، مارتین اسکورسیزی است که توانسته نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند و‌ در 11 رشته نامزد دریافت جایزه اسکار سال 2012 شده است. این امر باعث شد علاقه‌مندان به سینمای اسکورسیزی مجبور نباشند…

جت هیتر

 

سیستم های گرمایشی تولید شده در گروه صنعتی صبا هواساز در مدل های هیتر،  جت هیتر ،هیتر کابینتی،یونیت هیتر، هیتر موشکی ، کوره هوای گرم و بخاری صنعتی ساخته و به بازار عرضه می شوند

سایر محصولات صبا هواساز : رطوبت ساز , مه ساز , مه پاش , باکس فیلتر , هود موضعی

فن سانتریفیوژ , هیتر موشکی , کولر صنعتی , جت هیتر , هواکش مرغداری , هواکش سیرکوله , جت فن , کمپوست قارچ  کمپوست ملارد , خاک پوششی , کولر صنعتی , هواکش صنعتی , هواکش مرغداری , ایرواشر

 

 

 

 

نگاهی به ویژگی‌های جدید سی‌امین جشنواره فیلم فجر

http://fajrfestival.rozup.in/13901028000119_PhotoA.jpg
جشنواره سی‌ام در آستانه ورود به دهه چهارم عمر خود این قدر چیزهای تازه دارد که نمی‌دانیم باید از کجا شروع کنیم. نکته‌های مثبت و درخور توجه بسیاری در آستانه جشنواره وجود دارد که نظرمان را جلب کرد اما یکی از رخدادهای مثبت و درخور توجه برای دوستداران سینما نمایش فیلم سینمایی «هوگو» ساخته کارگردان به‌نام سینمای جهان، مارتین اسکورسیزی است که توانسته نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند و‌ در 11 رشته نامزد دریافت جایزه اسکار سال 2012 شده است. این امر باعث شد علاقه‌مندان به سینمای اسکورسیزی مجبور نباشند تاریخ نمایش فیلم در کشورهای اطراف را رصد کنند تا از نمایش پرده‌ای فیلم بی‌نصیب نمانند و در کشور خودمان شاهد نمایش فیلم روی پرده نقره‌ای باشند.
البته نباید فراموش کنیم امسال در بخش‌های مختلف بین‌الملل شاهد نمایش فیلم‌های خوبی چون «آقای لازار» (فلیپ فالاردو) که نماینده کانادا در بخش اسکار بهترین فیلم  خارجی زبان بود همچنین فیلم «روزگاری در آناتولیا» (نوری بیلگه جیلان) که توانست جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره کن را به خود اختصاص دهد، خواهیم بود.


 
* نمایش فیلم‌های بخش بین‌الملل جشنواره

یکی از اتفاقات عجیب در جشنواره بخش‌بندی بین‌الملل و سینمای ایران بود که در سال‌های گذشته در روزهای اول بخش بین‌‌الملل شروع به کار می‌کرد. امسال این بخش‌بندی وجود ندارد و علاقه‌مندان به سینمای جهان می‌توانند آثارشان را در طول برگزاری جشنواره ببیند، گویا دبیر جشنواره با برنامه‌ریزی تمهیداتی برای اهالی رسانه نیز اندیشیده است که اهالی رسانه نیز بتوانند علاوه بر فیلم‌های ایرانی، دیدن فیلم‌های خارجی را نیز از دست ندهند و این فیلم‌ها ‌را در سالن‌های جنبی برج میلاد به تماشا بنشینند.

* استقبال از بخش مستند‌های بلند جشنواره

از دیگر تازه‌‌های جشنواره که قابل بحث است، اضافه شدن بخش مستند و استقبال فیلمسازان این عرصه از حضور در جشنواره فیلم فجر است، این درحالی است که عده‌ای معتقدند اضافه شدن این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است و می‌تواند در دهه‌ای که شاهد تحولات اجتماعی - سیاسی در کشورهای اسلامی هستیم، در فضایی گشوده‌تر به طرح موضوع‌ها و مسایل اجتماعی بپردازیم و سینما و فیلمسازش از جوامع و تحولاتش و در یک کلام از واقعیت‌ها‌ بگویند‌. اما عده‌ای معتقدند مستند جشنواره حقیقت را به صورت اخص در اختیار دارد که باید به بهترین‌هایش در آن جشنواره جایزه اهدا شود. مدیریت جشنواره فیلم فجر و فارابی می‌تواند مدعی ارزیابی و داوری سالانه فیلم‌های داستانی باشد زیرا در سیاستگذاری، هدایت و حمایت آن نقش داشته است و افزودن بخش مستند به جشنواره فیلم فجر تنها فیلمسازان را به سمت و سوی ساخت آثار جشنواره‌پسند هدایت می‌کند و بر فیلمسازان «جشنواره‌ای‌ساز» هم افزوده می‌شود! بالاخره این بخش با وجود نظرات مخالف و موافق به جشنواره فیلم فجر اضافه شد و اهالی رسانه می‌توانند در یکی از سالن‌های جنبی برج میلاد فیلم‌های این بخش را دنبال کنند.

* نگاهی به ترکیب هیئت انتخاب

نکته تازه دیگر را در ترکیب هیئت انتخاب می‌توان یافت. امسال تنها سه مدیر دولتی در ترکیب هیئت انتخاب وجود داشت و مدیران فارابی که بخش حمایتی سینمای ایران را برعهده دارند در این ترکیب حضور نداشتند. مانند هر سال حرف و حدیث‌هایی در خصوص انتخاب فیلم‌ها وجود داشت و برخی از فیلم‌های سینمای تجاری نیز در چیدمان فیلم‌های بخش مسابقه به چشم می‌خورد که برای تهیه‌کنندگان آثار، پذیرفته‌شدن‌شان در بخش مسابقه قابل باور نبود. در این میان تعدادی از فیلم‌های اجتماعی که حرفی برای گفتن داشتند از رقابت امسال جا ماندند!

* نظم در پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره

با تمام سختی‌ها و مشقاتی که در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه سر وقت و به موقع وجود داشت، بالاخره جشنواره امسال در زمان پیش‌فروش بلیت‌هایش با برنامه شد و مخاطب علاقمند به جشنواره توانست با در اختیار داشتن برنامه، بلیت‌هایش را انتخاب و خریداری کند؛ البته همانگونه که محمد خزاعی بارها تاکید کرده است اجرای به موقع برنامه‌ها با حمایت اهالی سینما رخ می‌دهد که امیدواریم این امر محقق شده و با جشنواره‌ای منظم همان‌گونه که تاکنون وعده‌های دبیر جشنواره عملی شده و حتی در روز تعطیل (پنج شنبه) طبق زمان‌بندی از پیش تعیین شده داوران بخش مسابقه سینمای ایران معرفی و اعلام شد، شاهد جشنواره‌ای منظم و با کیفیت باشیم.

* قطع کارت‌های هوشمند جشنواره، در صورت عدم استفاده سه روز متوالی

از نکات جالب در ارایه کارت‌های هوشمند با عکس اسکن شده و بارکد بر روی آن‌ها، به اهالی رسانه است. امسال کارت‌ها به گونه‌ای آماده شده است که اگر سه روز متوالی از کارت استفاده نشود، سیستم به صورت خودکار آن را باطل خواهد کرد‌. این تمهید جدید علاوه بر بررسی مامور و تطبیق چهره با عکس و اذن دخول برای اهالی رسانه در نظر گرفته شده است!

* جلسات پرسش و پاسخ، جایگزین نشست‌های نقد و بررسی

در سی امین دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها را نخواهیم داشت، بلکه جلسات به صورت پرسش و پاسخ با حضور یک مجری ثابت برگزار می‌شود و نمایندگان رسانه سوالات خود را از سازندگان اثر به صورت شفاهی و با ذکر نام رسانه مطرح خواهند کرد و شکل جلسه به صورت پرسش و پاسخ خواهد بود که هنوز برای قضاوت در این باره زود است و باید آن را تجربه کرد. شاید به این دلیل امسال جلسات به این صورت برگزار خواهد شد تا از ارایه سوالات با نام رسانه‌های دیگر و بی‌نظمی که در برخی از جلسات شاهد بودیم جلوگیری شود.

* شناسنامه‌دار شدن جشنواره فیلم فجر

یکی از نکات مهم جشنواره امسال پوستر آن بود که توسط ابراهیم حقیقی طراحی و اجرا شد و جشنواره فیلم فجر در سی‌امین دوره از برگزاری‌اش شناسنامه‌دار شد و نام پدر و مادر آن به ترتیب اخلاق و آگاهی امید در نظر گرفته شده است. نکته جالب توجه در این پوستر استفاده نشدن المان‌های تصویر که همه ساله در پوسترها شاهد آن بودیم اعم از دوربین فیلمبرداری، نور و ... است که امسال طراح هوشمند پوستر تنها به یک فریم کوچک از فیلم بسنده کرده که با جای دادن کلمه «سی‌امین» آن را به شناسنامه طراحی شده الصاق کرده است.

* افتتاح کنفرانس بیداری اسلامی

نکته تازه دیگر اینکه امسال در حاشیه برگزاری افتتاحیه کنفرانس بیداری اسلامی و سینما، مراسم تجلیل از خانواده شهید مصطفی احمدی‌روشن، دانشمند شهید هسته‌ای ‌کشور برپا می‌شود، همچنین دومین کنفرانس هالیوودیسم و سینما روز 13 بهمن‌ماه با حضور 50 میهمان افتتاح خواهد شد.

* کاهش تعداد دفعات نمایش هر فیلم

همچنین در سی‌امین جشنواره فیلم فجر بالاخره به اعتراض چند‌ساله اخیر تهیه‌کنندگان پاسخ داده شد و تعداد نمایش فیلم‌های شرکت‌کننده در بخش‌های مختلف جشنواره از 30 نمایش به 18 نمایش کاهش یافت که با این کار به نیاز مخاطب برای دیدن فیلم‌ها در زمان اکران پاسخ داده خواهد شد و امیدواریم با تمهیداتی که اندیشیده شده شاهد اکرانی پررونق‌تر از گذشته برای سینمای ایران در سال 91 باشیم.

* جای خالی نکوداشت از دست رفته‌ها

امسال مانند سال‌های گذشته بخش بزرگداشت برای تعدادی از اهالی سینما در جشنواره تعبیه شده است اما خبری از نکوداشت برای از دست‌رفتگان این عرصه نیست. این در حالی است که سینمای ایران بزرگانی چون «فرهاد فارسی» طراح صحنه و لباس سینمای ایران که دو سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را دریافت کرده بود و با بزرگانی چون زنده‌یاد علی حاتمی، واروژکریم مسیحی، بهرام بیضایی همکاری داشت را از دست داد. «میرمحمد تجدد»که به تازگی (آذرماه) جامعه سینمایی کشور را به سوگ خود نشاند، همچنین «محمد ورشوچی» (10 فرودین) و «مهری ودادیان» (اسفندماه1389) با رفتن از میان ما اهالی سینما را داغدار کردند. در عرصه فیلمبرداری و عکاسی شاهد از دست رفتن «فواد نجف‌زاده» بودیم. ای کاش در فرصت باقی مانده تا جشنواره فیلم فجر برای عزیزانی که از جشنواره سال گذشته تا امسال با رفتن از میان ما، جامعه سینمایی را عزادار کردند نیز نکوداشتی در نظر گرفته شود تا از زحمات این عزیزان در عرصه فرهنگ کشور یادی به میان آید.

نکته آخر این که با دوراندیشی و تعامل صورت گرفته میان برگزارکنندگان جشنواره و شهرداری تهران سالن همایش‌های برج میلاد به اهالی رسانه و هنرمندان اختصاص یافت و امسال از تمام ظرفیت سیستم صوتی دالبی سالن استفاده خواهد شد. امید است دفتر جشنواره با اتخاذ تدابیری مشکل رفت و آمد اهالی رسانه به برج میلاد را مرتفع نماید تا بتوان با خیالی آسوده فیلم‌های سانس های آخر را (که بعضاً فیلم‌های ارزشمندی هستند) دید و از جلسات پرسش و پاسخ بدون نگرانی از نبود وسیله ایاب و ذهاب بهره برد.

درباره اخبار ,
محمدرضا بازديد : 129 جمعه 7 بهمن 1390 زمان : 17:21 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آرشيو
  • 1390

  • بک لینک بک لینک